Обрамчена от сияйни плажове и покрита със сочна зеленина, екзотична, древна, интригуваща и обезоръжаващо усмихната, Шри Ланка притежава всичко, за да предложи перфектната почивка за всеки вкус.

Защо Шри Ланка?

Защото е най-красивият малък остров в света. Поне според Марко Поло – не известния пътеводител, а легендарния пътешественик, кръстосвал континентите по Пътя на коприната преди 700 години. В наши дни, разбира се, светът е доста по-голям от времето на великия венецианец и Шри Ланка при всички положения не е единственият малък остров, който може да претендира за титлата „най-красив”. Със сигурност обаче няма да сбъркаме, ако наречем Шри Ланка „Мис Индийски океан”. Събрала уникални природни прелести и невероятно биоразнообразие върху площ, равняваща се на няма и две трети от тази на България, Шри Ланка наистина е без аналог в тази част от света.

Почти цялото 1600-километрово крайбрежие на острова-държава например е заето от широки пясъчни плажове и опасано от пъстри коралови рифове, а водата е кристално чиста и с температура над 25ºС през цялата година. Непосредствено след златистата ивица на плажовете пък започва вечно зеленият пояс от плодородни полета и изобилстващи от див живот джунгли, докато централната част на острова е покрита от прочутите чаени хълмове, стелещи се в подножието на извисяващи се до над 2500 метра планини. При това една пета от територията на страната е със статут на защитена зона, което означава, че където и да отседнеш, следващият национален парк ще е съвсем наблизо.

Многобройните културно-исторически забележителности, пръснати из целия остров и трупани пласт върху пласт в продължение на повече от 2000 години, вкусната екзотична кухня, както и хилядолетните традиции в аюрведичната медицина, са другите отличителни черти на Шри Ланка, предизвикващи възхита у всеки посетител. А най-хубавото е, че въпреки всичките си предимства като ваканционна дестинация, страната не страда от синдрома на масовия туризъм. По ирония на съдбата, виновник за това щастливо стечение на обстоятелствата се оказва кръвопролитната гражданска война, продължила над 30 години – точно по времето на глобалния бум на туристическата индустрия.

Днес, след почти десетилетие на траен мир, Шри Ланка е една от най-процъфтяващите туристически дестинации в Индийския океан, привличаща платежоспособни и взискателни гости със същата сила, с каквато някогашният Цейлон привличал португалски, холандски и британски завоеватели. Хиляди ланкийци, натрупали опит в чужбина по време на войната, сега отново са в родината си, осигурявайки нужния висококвалифициран персонал за десетките луксозни хотели – в това число и представители на реномирани световни вериги, изникнали през последните години. 

Кога да посетим Шри Ланка?

Отговорът на този въпрос е лесен – по всяко време. Намирайки се малко над Екватора и огрявана от слънцето средно по повече от 7 часа на ден, „Сълзата на Индия”, както наричат Шри Ланка заради формата и разположението й спрямо Индийския субконтинент, се радва на топло време със средни дневни температури между 26 и 31 °C по всяко време от годината.

Мусонните ветрове са два, съответно проливните дъждове се изсипват в два периода от годината, но за щастие по различно време в североизточната и в югозападната част на острова. Това означава, че когато и да отидете в Шри Ланка, в една от двете й части ще намерите прекрасно време, било то за плаж и или за обиколки из вътрешността на страната.

На югозападното крайбрежие, където се намират повечето от курортите, както и най-големият град Коломбо, препоръчителното време за почивка е от средата на ноември до края на април. Високият сезон там е от януари до март, тъй като това е най-сухият период с едва 5 до 8 дъждовни дни на месец, а морето е в затишие. В североизточната част на Шри Ланка най-доброто време за почивка е от март до ноември. 

Какво да видим в Шри Ланка?

На този въпрос отговорът е доста по-труден, тъй като, макар и компактен като размери, островът прелива от забележителности, били те творение на майката природа, плод на човешкия стремеж към красота и величие или и двете едновременно. Но дори и да не успеете да видите всички, само посещението на няколко от тях стига за да се разберете, защо името „Ланка”, означаващо в превод просто „остров”, е украсено с префикса „Шри”, който на синхалски – езика на основния етнос в страната, се използва за обръщение към кралски особи.

За любителите на дивия животински свят и девствените пейзажи Шри Ланка например предлага цели 22 национални парка. Най-големият от тях е „Вилпату” в северозападната част на острова, а най-известният е „Яла” в югоизточния му край – дом на стотици видове екзотични бозайници, влечуги, птици и амфибии, сред които редица застрашени видове като цейлонския слон, бърнестата мечка, индийския бивол и шриланкския леопард. 

За запалените по историята и културата пътешественици най-интересното място несъмнено е т. нар. „Културен триъгълник” в централната част на страната. Обиколката на трите старопрестолни града Анурадхапура, Полонарува и Канди е истинско пътуване във времето от зората на могъщите синхалски кралства през V в. пр. н. е., до техния залез с инвазията на британците в началото на XIX в. Любопитен факт е, че цели 20 града на острова са били негова столица през различни периоди, но само Анурадхапура, Полонарува и Канди са имали честта да съхраняват най-почитаната будистка реликва в страната – Свещеният зъб на Буда. И до днес той се пази в Шри Далада Малигава, или в превод „Храмът на зъба на Буда”, издигнат специално за тази цел през XVIII в. в Канди, последната столица на синхалските крале.

Сигирия – може би най-впечатляващата забележителност на острова, неслучайно наричана „осмото чудо на света”, също попада в границите на „Културния триъгълник”. Внушителното скално плато, върху което се намират руините на уникален дворец, построен през V в. от н. е., се издига на 200 м насред джунглата и приковава погледите отдалеч.

На двадесетина километра от Сингирия се намира Златният храм Дамбула – още един топ обект от списъка на ЮНЕСКО в Шри Ланка. Изсеченото в скалите светилище датира от I в.пр.н.е. и се състои от пет пещери, съхраняващи общо над 150 статуи на Буда, половината от които позлатени, откъдето идва и името на храма.

Коментари

Няма коментари

Напишете коментар

* Полетата са задължителни